POTASYUM NİTRAT (GÜBRE) 1 kg fiyat ⎯ “eva silver” şirketinin eklediği ürün

Sahibinden İlanlar

POTASYUM NİTRAT (GÜBRE) 1 kg fiyat ⎯ “eva silver” şirketinin eklediği ürün

POTASYUM NİTRAT (GÜBRE) 1 kg fiyat

POTASYUM NİTRAT

Standart Verileri
CAS numarası: 7757-79-1
PubChem: 24434
ChemSpider: 22843
UNII: RU45X2JN0Z
UN numarası: 1486
KEGG: D02051
CHEMBL: 1644029
RT

  • Fiyat: 27 TL/kg

Ürün ile ilgili detaylı bilgi

Genel Bilgi
Kimyasal formülü KNO3 olan eski dilde Güherçile olarak da bilinen soğuk suda az, sıcak suda çok çözünen,beyaz renkli bu bileşik,doğal halde kayaçlarda ve mağaralarda oluşan kabuksu formda bulunur. Alkolde çözünmez ve zehirli değildir,tek başına patlayıcı özelliği yoktur.
Potasyum nitrat suda normal bir şekilde çözünse de çözünürlüğü sıcaklık ile artar. Sulu çözeltisi hemen hemen nötr özellik gösterir(%10’luk potasyum nitrat çözeltisinin 14 °C ‘de pH derecesi 6.2 ‘dir). Çok higroskopik değildir. Alkolde çözünmez ve zehirli değildir; indirgen maddelerle patlayarak tepkime verse de tek başına patlayıcı özelliği yoktur.

Moleküler Yapısı

Üretim ve Reaksiyonları

Asit baz tepkimesi ile elde edilebilirler.En saf elde bu sayede sağlanır.

HNO3 + KOH ⇌ KNO3 + H2O ( 80 0C )

Potasyum nitrat;ticari olarak potasyum klorürürün sodyum nitratla reaksiyonuyla üretilir. Potasyum nitrat ısıyla dekompoze olduğunda oksijen salar.

Çözelti halindeki sodyum nitrat ve potasyum klorür karışımının çifte ayrışması sonunda elde edilebilmektedir.Kaynar haldeki çözeltilerin karışımından çözünürlüğü sıcakta pek fazla değişmeyen sodyum klorür çökelir. Çözünürlüğü daha fazla olan ve çözelti halinde kalan potasyum nitrat soğuma sonucunda kristalleşir.
NaNO3 + KCl ⇌ KNO3 (çözelti)+ NaCl↓(katı)
Potasyum nitrat üretiminin yukarıdaki reaksiyona benzer alternatif diğer bir yolu amonyum nitrat ve potasyum klorürün birleşimine dayanan reaksiyondur. Bu reaksiyonla kolayca elde edilen potasyum nitratın içeriğinde sodyum bulunmaz.
NH4NO3 + KCl → NH4Cl + KNO3
Potasyum nitrat amonyum nitrat ve potasyum hidroksitin birleştirilmesi ile yapılabilir.
NH4NO3 + KOH → NH3 (gaz) + KNO3 + H2O
Potasyum nitrat nitrik asit ve potasyum hidroksitin nötürleştirilmesi yolu ile de üretilebilir. Bu reaksiyon çok ekzotermiktir.
KOH (çözelti) + HNO3 → KNO3 (çözelti) + H2O

Potasyum nitrat oda sıcaklığında ortorombik bir kristal yapısına sahip olmasına karşın 129 °C sıcaklıkta trigonal bir kristal yapısına dönüşür. 560 °C üzerindeki sıcaklığa ısıtıldığında ise parçalanarak oksijen ve potasyum nitrite dönüşür:

2 KNO3 → 2 KNO2 + O2

Kullanım Alanları

Kozmetik

Diş macunlarında yaklaşık %5 oranında bulunmakta olup aktif bileşen olarak kullanılmaktadır.
Gıda
Gıda koruma prosesinde tuzlu et,et ürünleri,balık gibi yiyeceklerde mikrobiyel stabilitelerini sağlamak amacıyla,lezzet ve renk özelliğini vermek için kullanılmaktadır.
Tarım

Prill şekli ile ekim öncesi veya çapa ve sulamalarda kullanılır.Suda çabuk ve tamamen erimesinden faydalanılarak sistemlerde tıkanma yapmayışı ile en iyi damla sulama gübresidir.Ayrıca diğer gübrelerle harmanlanması veya sıvı gübre hazırlanmasında en iyi karışım gübresidir.

İlan Detayları İçin Tarım ürünleri, tarım kimyasalları : Ticiz.com’a eklenen yeni ürünler ve hizmetler

Incoming search terms:

  • patlayıcı test makinesi mail

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image